10 штучних мов: хто і навіщо їх створив

Світлина: http://en.wikipedia.org

Звичайні мови мали десь виникнути та потім розвинутись в те, що ми розуміємо та використовуємо сьогодні. А чи з'являються мови в наш час? Створюються? Чому б комусь спало на думку використовувати штучну мову, а не звичайну? В цій статті надається перелік з 10 мов, який має допомогти дати відповіді на ці запитання.

Сольресоль була розробленая як навмисно спрощена мова, призначена для полегшення спілкування в усьому світі. Її розробник, французьський музикант Франсуа Сюдр, взяв за основу сім складів  музичної гами: до, ре, мі, фа, со, ля, сі. Це означало, що слова можна було записувати музичним письмом, а спілкування реалізовувати співом, тоді як склади навіть можна було репрезентувати в вигляді сімох кольорів, так що цією мовою могли б користуватися навіть неписьменні.

Квенья. Джон Рональд Толкін вигадав та використав цю мову в своїй знаменитій трилогії "Володар перснів". Це - найбільш старанно продумана з мов, розроблених Толкіном, і причина, з якої він почав писати свої історії. Квенья потребувала домівки та народу, який би її використовував, отже Середзем'я стало її домом, а ефльфи - носіями. Толкін хотів створити найпрекраснішу з можливих мов і використав в ній елементи латини, грецької та фінської.

Лаадан була створена американською письменницею та лінгвістом Сюзетт Хеден Елгін для перевірки гіпотези Сепіра-Ворфа. Гіпотеза Сепіра-Ворфа стверджує, що форма та характер мови можуть визначати процес мислення, те, як думають люди. Отже, Хеден Елгін вирішила перевірити думку про те, що людські мови не дуже пристосовані для самовираження жінок. Лаадан містить слова для вираження ідей та понять, які в англійській мові виражаються лише за допомогою тонів або мови тіла. Наприклад, Лаадан має окремі слова для емоції, яка оначає "я щаслива через щось", на противагу безпричинному відчуттю щастя. В англійській ця різниця виражається декількома іншими словами, які об'єднуються разом з метою модифікації значення "щастя". В лаадані ж в таких ситуаціях достатньо одного слова.

Токі пона, створена канадським лінгвістом та перекладачем Сонею Елен Кіса, в лексиконі має лише 123 слова, які можна об'єднувати, щоб створювати більш складні слова. І хоча цю мову легко вивчити, через малу кількість слів, у мовців виникають труднощі з вираженням різних відтінків значень. Токі пона - ще одна мова,розроблена на основі гіпотези Сепіра-Ворфа, яка має на меті спростити життя шляхом спрощення мови.

Лінгва ігнота (лат. Lingua Ignota, "невідома мова") була створена абатисою Хільдегардою Бінгенською і є першою відомою штучною людською мовою. І хоча щодо цілей її створення ми можемо лише робити припущення, монахині, ймовірно, використовували її як потаємну мову. Будучи талановитим композитором, Хільдегарда часто використовувала слова своєї мови у власній музиці, а словник лінгва ігнота, який нараховує приблизно 1000 слів, складається переважно з медичних та релігійних термінів.

Новомова - це ще одна мова, створена спеціально для книги. Джордж Орвелл використав її в своїй відомій антиутопії "1984". Відповідно до книги, метою мови було звуження можливого простору для думок і, зрештою, - повне витиснення англійської. Деякі слова з книги, а, відповідно, і новомови, такі як "думкозлочин", були підхоплені живими мовами.

Енохіанська мова з'явилась в книгах астролога Джона Ді і провидця Едварда Келлі в XVI сторіччі. Якщо вірити авторам, цієї мови їх навчили янголи, і саме її використовував Господь, створюючи світ. Ді та Келлі використовували енохіанську абетку для написання книг з магії.

А-Прім була створена з філософськими намірами. Це версія англійської мови, яка не дозволяє використання будть яких форм дієслова "to be" ("бути", "являтися"). За словами Альфреда Коржибськи, засновника загальної семантики, ідеї якої його учнями були розвинуті при створенні А-Прім, така конструкція мови може використовуватись для того, щоб сприяти критичному мисленню та робити думки більш чіткими, адже подібний формат автоматично переключає мовця з моделі "суджень" (навішування ярликів, як-то "Гєша - [є] дурень") в модель донесення персональних думок ("Гєша справив на мене враження нерозумної людини"). Іншими словами, А-прим вживається для висловлювання особистих вражень мовця, а не якихось суджень, що робить важчим свідоме чи несвідоме маніпулювання фактами шляхом їх підміни необґрунтованими персональними думками. Правило виключення дієслова приналежності можна так чи інакше використовувати в багатьох мовах, тому вважається, що А-Прім є конкретним випадком Я-Прім.

Есперанто - мабуть, найбільш відома з усіх штучних мов. Її було створено наприкінці XIX сторіччя польським доктором Людвіком Заменгофом, який хотів створити політично нейтральну та легку у вивченні мову. Для досягнення першої мети Заменгоф використав елементи найпоширеніших європейських мов, а для досягнення другої створив суворо нормалізовану граматику.  В наш час цією мовою володіють біля 2 мільйонів людей, а есперанто-версія Вікіпедії нараховує понад 100 000 статей. Есперанто є єдиною робочою мовою багатьох регулярних міжнародних з'їздів, зустрічей і фестивалів, які відбуваються без участі перекладачів.

Клінгонська - штучна мова, вигадана для раси прибульців клінгонів з телевізійного серіалу "Зоряний шлях", навмисно насичена складними правилами та звуками. Але завдяки серіалу вона набула певної популярності. Наразі існує Інститут клінгонської мови, який випускає щомісячний журнал «HolQeD» (Лінгвістика). Клінгонською перекладено "Епос про ГІльгамеша" та деякі твори Шекспіра.

Джерело: internetservice.net
Ліцензія: Attribution-ShareAlike 2.5 Generic (CC BY-SA 2.5)

Інші статті

Мова гуарані в Парагваї розквітає, але тубільні народи – ні
18-08-2021  
Гуарані є символом того, що для уряду мова має пріоритет вищий, ніж люди, від яких вона походить >>>
Мова гуарані стає новою гордістю Парагваю
12-05-2021  
Мова гуарані, яку довгий час зневажали, стає новою гордістю Парагваю >>>
Феміністична штучна мова лаадан. Історія гіпотези, яка зазнала невдачі
07-03-2021  
Елджін вважала, що жінки або б радо прийняли жіночу мову лаадан, або ж вона змотивувала б їх замінити її ще кращою, але помилилась. >>>
Гіпотеза лінгвістичної відносності Сепіра-Ворфа: чи впливає мова на мислення?
17-11-2020  
При вивченні нашої рідної мови ми отримуємо певні звички мислення, які формують наш досвід в визначний та іноді дивовижний спосіб >>>
Клацальні койсанські мови – відгомін мовлення прадавніх людей
23-05-2020  
Сучасні люди, які залишили Африку приблизно 40000 років тому і заселили решту світу, могли бути носіями клацальних мов. >>>
Чому в Африці так багато мов?
17-05-2020  
Із понад 2000 мовами Африка має третину всіх мов світу, при тому що там проживає менше сьомої частини населення Землі. >>>
Тонке мистецтво математичної гіпотези
07-01-2020  
В математиці роль найвищих вершин відіграють великі гіпотези – чіткі твердження, які, ймовірно, є істинними, але для яких ще немає доказу. >>>
Всі голоси іспанської мови
30-06-2019  
Словник загальної іспанської мови забезпечить економію часу і коштів і більшу ефективність серед носіїв різних варіантів іспанської мови >>>
Кузини арабської мови вижили в Омані - проте чи надовго?
05-05-2019  
Мова шехрі є лінгвістичною рідкістю, якою розмовляють декілька тисяч людей в на півдні Аравійського півострова. >>>
Про те, чому мови і діалекти насправді відрізняються
24-02-2019  
Виявляється, що відмінність між мовою і діалектом реальна і може бути виражена числами, отриманими з порівняння слів обраних мов >>>